Edukacija „Išsaugok vieną – išsaugosi šimtą“ Lietuvos zoologijos sode
Vaikams patinka būti gamtoje, žaidžiant stebėti, atrasti ir pažinti gamtos stebuklus. Lietuvos zoologijos sodas – būtent ta vieta, kur edukacinių programų metu vaikai gali susipažinti su pasaulio ir Lietuvos biologine įvairove. Gamtos pamokos, pravestos zoologijos sode, gamtos apsupty, naudinga patirtis vaikams. Lietuvos zoologijos sodas yra projekto „Ekologinio tinklo nuo brandžių medžių priklausomiems organizmams sukūrimas“ partneris. Viena iš jo užduočių – aplinkosauginis visuomenės švietimas apie įspūdingą vabalą – niūriaspalvį auksavabalį.
Projekto eigoje sukūrėme edukacinę programą „Išsaugok vieną – išsaugosi šimtą“. Šios programos tikslas – supažindinti visuomenę su visoje Europoje ir Lietuvoje labai reta ir griežtai saugoma rūšimi – niūriaspalviu auksavabaliu. Edukacija skirta įvairaus amžiaus vaikams. Edukacinę programą pradedame zoologijos sodo teritorijoje, kur vaikai gauna trumpą informaciją apie senolius ąžuolus ir juose gyvenantį išrankų vabalą – niūriaspalvį auksavabalį. Po to vaikai atlieka smagią užduotį, numatytoje teritorijoje ieško atvirų saulės šildomų šimtamečių ąžuolų kamienų, paženklintų lapelio formos lentelėmis. Žaidimas gamtoje skatina vaikus atrasti ir pažinti. Atsirinkus medžius išsiaiškiname, koks medis ir jo aplinka yra tinkama buveinė šiam vabalui. Edukaciją tęsiame zoomokyklėlėje, atliekame užduotis, kurių metu vaikai sužino apie ypatingą vabalo vystymosi ciklą, gyvenimo trukmę, išsiaiškina, kokia šio vabalo reikšmė gamtoje ir kokios iškilusios grėsmės šio vabalo išlikimui. Diskutuojame, kaip vaikai galėtų prisidėti saugant šią rūšį. Dalyviai sužino, kad šimtamečių ąžuolų ekosistema yra daugybės kitų gyvūnų ir organizmų namai. Šia tema zoologijos sode bei švietimo įstaigose per visą projekto laikotarpį, nuo 2018 m. iki 2020 m. pradžios, pravedėme jau 107 edukacijas. Šiuo metu jos nevyksta dėl karantino, tačiau jam pasibaigus vėl lauksime smalsių gamtos tyrinėtojų!
Nuo pat projekto pradžios, vesdami ekskursijas, dalyvaudami renginiuose, zoologijos sodo socialiniuose tinkluose informuojame visuomenę apie projektą ir šį ypatingą, retą vabalą bei brandžius medžius. Ypač daug klausytojų sulaukėme VDU botanikos sodo 2019 m. liepos mėn. organizuotame renginyje „Kvapų naktis“. Pakvietėme lankytojus išskirtinei edukacijai – susipažinti su vabalo skleidžiamų feromonų kvapu, jo gyvenimo ciklu, buveine, jo atliekamu vaidmeniu gamtoje. Taip pat gausaus būrio klausytojų sulaukėme 2020 m. sausio mėn. VDU Žemės ūkio akademijos organizuotame renginyje „Pet Show Lietuva“. Renginys truko dvi dienas, pravedėme 13 edukacijų. Informavome renginio lankytojus apie projektą ir niūriaspalvį auksavabalį kaip indikatorinę rūšį, kuri parodo brandžius medžius kaip vertingą ekosistemą daugybei retų organizmų.
Edukacinė veikla zoologijos sode pagrįsta informacijos sklaida apie retų ir nykstančių rūšių išsaugojimą, ekosistemas, klimato kaitą, neteisėtą prekybą laukiniais gyvūnais ir jų dalimis. Visi šie klausimai labai svarbūs, todėl norint juos išspręsti, reikia atkreipti visuomenės dėmesį. Vykdydami edukacinę veiklą Lietuvos zoologijos sode, stengiamės ugdyti žmonių sąmoningumą ir gebėjimą atsakingai elgtis gamtoje.
Parengta pagal Lietuvos zoologijos sodo Komunikacijos ir edukacijos skyriaus edukologės
Violetos Lazarevičienės informaciją
Yorumlar