top of page

Naujausi įrašai

Netrukus šlaite ties Verkių dvaro parku prasidės medžių senolių priežiūros darbai

2020 11 26


Artimiausiu metu Neries upės šlaite ties Verkiais bus vykdomi medžių senolių, daugiausia ąžuolų, taip pat – klevų ir liepų, priežiūros darbai. Šių darbų tikslai – medžių būklės gerinimas, jų ilgaamžiškumo ir teritorijos lankytojų saugumo užtikrinimas. Iš viso bus pasirūpinta 31 medžio senolio gerove. Siekiant pagerinti jų būklę ir pasirūpinti po jais vaikštančių žmonių saugumu bus vykdomas sausų ir pavojingų šakų genėjimas, šiukšlių valymas iš drevių, medžių išlūžimo prevencija, surišant, genint ir formuojant lajas. Tai pat bus apgenėti kai kurie brandžių ąžuolų polajyje augantys jaunesni medžiai. Tokiu būdu užtikrinamas pakankamas apšviestumas seniems ąžuolams bei juose gyvenantiems organizmams, bei sumažinamas mechaninių pažeidimų poveikis, dėl kurio deformuojasi ąžuolų lajos ir prarandamos apatinės jų šakos.

Svarbiausias darbų tikslas – senų medžių ilgaamžiškumo užtikrinimas. Augdami ypač stačiame Neries upės šlaite daugelis brandžių ąžuolų yra suformavę asimetriškas lajas, pakrypusias į nuokalnės pusę. Stipraus vėjo ar lietaus metu tai labai padidina medžio išlūžimo tikimybę. Per pastaruosius 20 metų keliolika medžių išlūžo, dažnai kartu išversdami dar po kelis greta augančius medžius. Vien per 2020 metus iš stačiame šlaite augančių medžių vienas ąžuolas senolis išlūžo ties kamieno apačia, o kitas lūžo viršutinėje kamieno dalyje. Siekiant užkirsti kelią tokiam sparčiam senų medžių praradimui ateityje, ypač svarbu atlikti jų lajų genėjimus, tokiu būdu sumažinant lajų svorį ir tuo pačiu išlūžimo tikimybę.

Primename, kad Neries upės šlaitas ties Verkiais yra Buveinių apsaugai svarbi teritorija (BAST), išskirta niūriaspalvio auksavabalio ir šikšnosparnio Europinio plačiaausio apsaugai. Šioje teritorijoje 2019 m rudenį pavyko išvengti keliasdešimties medžių kirtimo, kuris buvo planuotas dėl elektros tinklų saugumo. Pasitelkus įvairių sričių specialistus buvo rasti sprendimai, kaip apgenint medžius užtikrinti elektros tinklų saugumą ir tokiu būdu išvengti bereikalingų kirtimų. Šiuo metu planuojami medžių priežiūros darbai Neries šlaite ties Verkiais bus vykdomi pagal Gamtotvarkos planą šiai teritorijai. 2019-2020 metų vasaromis pagal tą patį gamtotvarkos planą buvo vykdomas invazinės rūšies - uosialapių klevų naikinimas Neries upės šlaite ties Verkiais. Medžių priežiūros darbus organizuoja Lietuvos gamtos fondas, bendradarbiaudamas su Pavilnių-Verkių regioninių parkų direkcija. Visi arboristiniai darbai vykdomi profesionalių sertifikuotų arboristų.

Comments


bottom of page