top of page

Naujausi įrašai

Prieš paukščių perėjimo sezoną Kauno ąžuolyne baigti arboristiniai medžių priežiūros darbai

Kauno ąžuolyne užbaigta didžioji dalis medžių senolių priežiūros darbų. Nuo kovo 15 d. prasidėjo paukščių dauginimosi laikotarpis, tad visi darbai, kurie galėtų potencialiai trikdyti sparnuočius, buvo užbaigti iki šios dienos.


Įvertinus kiekvieno medžio būklę, pagal poreikį buvo atliekama sausų šakų redukcija, lajos priežiūros genėjimas, jungčių, palaikančių ypač į šonus išsiskyrusių šakų svorį, įrengimas, dirvožemio pagerinimas mikroelementais, taip pat – betono ir kitų šiukšlių iš drevių šalinimas. Šiuos darbus atliko sertifikuoti arboristai iš Lietuvos bei Latvijos. Per pastaruosius 3 metus arboristai iš viso jau pagelbėjo 357 medžiams senoliams – buvo pagerinta jų būklė ir prailgintas gyvavimo amžius. Liūdna pastebėti, kad vienam ąžuolui, kuriam jau seniai reikėjo arboristų pagalbos, nespėjome jos suteikti ir jis praėjusių metų vasarą nulūžo. Šio medžio kamienas buvo ypač gausiai drevėtas, o pats medis auga šlaito viršuje. Tisklias priemones, kurios buvo pritaikytos kiekvienam medžiui, galite peržiūrėti lentelėje adresu: https://www.osmoderma.lt/buveini-apsauga-ir-tvarkymas

Nulūžęs ąžuolas Kauno ąžuolyne
Nulūžęs ąžuolas Kauno ąžuolyne

Trumpą atliktų arboristinių darbų apžvalgą galite pamatyti LRT mediatekoje:

2020 rudenį ir žiemą buvo atliktas ir vienas esminių medžių senolių priežiūros etapų – jų polajo šviesinimas. Iki XX a. Vidurio Kauno ąžuolynas buvo ganomas ir gerokai retesnis, šviesesnis nei šiuo metu. Dėl to daugelis ąžuolų yra suformavę plačias lajas, turi į šonus išsišakojusias šakas. Į jas įaugantys jauni medžiai sukelia senų medžių šakų nudžiūvimą, blogina senųjų medžių būklę. Todėl jaunų medžių šalinimas, nors iš pirmo žvilgsnio ir atrodo drastiškai, yra būtina priemonė, siekiant užtikrinti senųjų ąžuolų ilgaamžiškumą.


Svarbus sveiko miško elementas yra negyva mediena. Besilankydami Kauno Ąžuolyne galite pastebėti krūvas stambių ar smulkesnių medžių šakų. Tai – sąmoningai palikta negyva mediena, susidariusi po šviesinimo bei genėjimo darbų Ąžuolyno teritorijoje. Negyvoje medienoje apsigyvena įvairios kempininių grybų, kerpių, vabzdžių rūšys. Pavyzdžiui, tik negyvoje ąžuolų medienoje vystosi retas vabalas ąžuolinis skaptukas. Šie organizmai pagreitina medienos irimo procesą ir maisto medžiagos iš lėto grįžta į žemę ir jas seni medžiai panaudojau augimui. Taip pat negyva mediena sukaupia drėgmę, kurią po truputį atiduoda esant sausroms tokiu būdu palaikydama tolygesnį mikroklimatą. Taigi, negyva mediena praturtina Ąžuolyną rūšimis, sukuria geresnes sąlygas tiek jo atsinaujinimui, tiek žmonių lankymuisi.

Nugenėtos šakos
Nugenėtos šakos
Ąžuolinė kempinė
Ąžuolinė kempinė

Visgi žiemos metu buvo pastebėtas ne vienas atvejis, kai Ąžuolyno lankytojai pasisavino negyvą medieną, matyt, norėdami panaudoti ją savo būstams apšildyti. Primename, kad toks elgesys yra netoleruotinas ir užtraukia administracinę arba baudžiamąją atsakomybę. Kauno miesto viešosios tvarkos skyrius bei Kauno miesto apskrities vyriausiasis policijos komisariatas yra informuoti apie situaciją, tad prašome būti pilietiškais ir pastebėjus medienos vagystes pranešti telefonu (8-37) 22 25 30 arba 112. Ant stambesnės negyvos medienos taip pat yra pritvirtintos specialios lentelės, informuojančios apie tai, kad ši mediena palikta sąmoningai ir yra svarbi biologinės įvairovės palaikymui.

Lentelė apie negyvą medieną
Lentelė apie negyvą medieną

Pavasariui įsibėgėjus Kauno ąžuolyne dar bus atliktas žemės aplink 14 ąžuolų, augančių ypač arti takelių, mulčiavimas. Ši priemonės leis sumažinti dirvožemio ir šaknų sutrypimą, pagerins oro, vandens ir maisto medžiagų apytaką, papildys šaknų gyvybinę zoną maisto medžiagomis. Mulčui bus naudojama genėjimo metu susidariusi mediena, susmulkinta į smulkesnes daleles.

Mulčavimui skirta smulkinta mediena
Mulčiavimui paruošta smulkinta mediena

Lietuvos gamtos fondas neatliks jokių genėjimo ar kirtimo darbų Kauno ąžuolyne iki paukščių perėjimo sezono pabaigos. Per pavasarį ir vasarą bus vykdomas tik medžių mulčiavimas bei atvirų, žemai esančių drevių užtaisymas natūralia mediena (siekiant apsaugoti medžius nuo padeginėjimo bei šiukšlinimo). Taip pat vasaros antroje pusėje Kauno ąžuolyne planuojama įrengti gamtos pažinimo taką.


コメント


bottom of page