Kauno ąžuolynas – tai didžiausias Europoje mieste esantis ąžuolynas. Ši vieta svarbi ne tik miesto gyventojams, bet ir nuo brandžių medžių priklausomoms  organizmų rūšims. Čia prie šimtamečių medžių prisiglaudusios auga į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos ąžuolines kepenos (Fistulina hepatica) ir kuokštinės grifolės (Grifola frondosa), į kamienus įsilipę krokiniai minkšteniai (Hapalopilus croceus), o drevėse slepiasi šio ąžuolyno pasididžiavimas – Lietuvoje ir visoje Europoje ypač griežtai saugomi niūriaspalviai auksavabaliai (Osmoderma eremita (barnabita)).

Kauno ąžuolynas

Dūkštų ąžuolynas

Beveik pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Kernavės kryptimi esantis Dūkštų ąžuolynas yra vienas didžiausių ir seniausių išlikusių natūralių ąžuolynų Lietuvoje. Čia augančių ąžuolų vidutinis amžius yra apie 220 metų, o norint iš vieno ąžuolyno krašto pasiekti kitą tektų žingsniuoti dvi valandas. Tai tarptautiniu mąstu svarbi teritorijoja, kurioje išskirta 5 Europos Bendrijos svarbos gamtinių buveinių tipai, tyrimų metu aptikta 77 retos ir saugomos gyvūnų, augalų, kerpių ir grybų rūšys, iš kurių paslaptingiausias ir rečiausias šio miško gyventojas yra niūriaspalvis auksavabalis.

Neries upės šlaitas ties Verkiais

Mišku nuo Vilniaus miesto šurmulio atsitvėrę Verkiai garsėja legenda, kad čia krivio Lizdeikos, kuris, anot legendos, kitados Lietuvos kunigaikščiui Gediminui išaiškino susapnuoto staugiančio Geležinio vilko reikšmę, gimtoji vieta. Teigiama, kad  čia buvęs šventas ąžuolynas, o ant šalia Neries ir Verknės aukštai iškilusio skardžio esančiam aukure degė krivių ir vaidilaičių saugoma amžinoji ugnis. Vėliau šį ąžuolyną Lietuvos kunigaikščiai padovanojo Vilniaus vyskupams ir XVIII a. ant Neries šlaito iškilo žymių to meto architektų sukurtas Verkių dvaro rūmų ansamblis.

Vykdant medžių milžinų ir jų aplinkos tvarkymo darbus šiose teritorijose bus atkurtos apleistos buveinės, ištaisytos praeities medžių milžinų priežiūros klaidos, prailgintas šių medžių gyvavimo laikas ir taip sukurtos galimybės nuo brandžių medžių priklausomiems organizmams išlikti bei plisti projekto metu kuriamame ekologiniame tinkle.

Už šio tinklalapio turinį atsako tik jo autoriai. Jo turinys nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę. Nei Mažųjų ir vidutinių įmonių reikalų vykdomoji įstaiga (EASME), nei Europos Komisija nėra atsakingos už jame teikiamos informacijos panaudojimą.

Algirdo g. 22-3, Vilnius, 03218 Lietuva

©  LIFE OSMODERMA, 2017 
©  LIETUVOS GAMTOS FONDAS , 2017