top of page

Naujausi įrašai

Kauno Ąžuolyne – nauji patalai medžiams

Šių metų balandžio 21–22 dienomis Kauno Ąžuolyne daliai ąžuolų buvo gerinamos augimo sąlygos mulčiuojant žemę po jų lajomis. Mulčiavimas – tai dirvožemio paviršiaus padengimas augalinės kilmės medžiagomis. Šiuo atveju tam buvo pasirinktas mulčas iš susmulkintų ąžuolų šakų. 2020 metų pabaigoje ir šių metų pradžioje Ąžuolyne atliekant garbaus amžiaus ąžuolų priežiūros darbus, sertifikuoti arboristai dalį ąžuolų apgenėjo, tuo siekdami prailginti šių medžių senolių gyvavimo trukmę. Po šių genėjimų likusios nupjautos šakos ir buvo panaudotos mulčo gamybai. Taigi naujieji medžių patalai – vietinė žaliava.

Ąžuolų mučiavimui buvo naudojamos susmulkintos nugenėtos šakos
Ąžuolų mučiavimui buvo naudojamos susmulkintos nugenėtos šakos

Kokia mulčiavimo po medžiais nauda? Iš tikro, yra net keli naudingi aspektai. Pirmiausiai, apie 10 cm mulčo sluoksnis lėtina vandens garavimą iš dirvos ir taip užtikrina tolygesnę drėgmę medžio šaknims. Antra, organinis mulčas palengva ardomas mikroorganizmų ir galiausiai tampa trąša tam medžiui. Trečia, kuo labiau suplūkta žemė po medžiais, tuo prasčiau vanduo įsigeria į dirvą ir mažiau deguonies pasiekia šaknis. Tai pablogina augimo sąlygas šaknims ir visam medžiui. Kai žemė yra pamulčiuota, per ją eiti ar važiuoti dviračiu nėra taip patogu, kaip šalia nutiestu takeliu, todėl žmonės natūraliai renkasi patogesnį praėjimą ir daugiau nebetrypia žemės po medžiais. O laikui bėgant žemę po mulčo sluoksniu išpurena sliekai ir kiti bestuburiai gyvūnai, kurie maitinasi mulču, ir medžio augimo sąlygos pasidaro geresnės.

Mulčiavimas ypač svarbus ten, kur stipriai trypiama žemė
Mulčiavimas ypač svarbus ten, kur stipriai trypiama žemė

Dar gali kilti klausimas, kodėl mulčiuojama ne prie pat medžio kamieno, o net per kelis metrus aplink jį. Daugelis esame įpratę galvoti apie medį tik kaip apie tai, kas kyšo virš žemės paviršiaus. Tačiau medis tęsiasi ir po juo – daugeliu atveju kiek į šonus yra išsiplėtusi medžio laja, tiek pat ar net dvigubai daugiau išsikerojusios yra ir šaknys po žeme. Todėl mulčiuojamas plotas yra didelis, kad apimtų daugumą paviršinių medžio šaknų.

Iš viso numatyta pamulčiuoti 14 ąžuolų. Dalis jų gaus savo mulčo sluoksnį tada, kai bus nutiesti palei juos suplanuoti takeliai. Toks augimo sąlygų pagerinimas buvo parinktas tiems ąžuolams, po kurių laja labiausiai suplūkta žemė. Tikimės, kad ši priemonė padės jiems ir toliau klestėti bei džiuginti šio parko lankytojus savo žaluma ir įspūdingais kamienais.

Comments


bottom of page