top of page

Naujausi įrašai

Naujame vaizdo klipe gilinamės, kodėl reikia atlikti medžių senolių šviesinimo darbus

Artimiausiu metu Kauno ąžuolyne bus tęsiamas ąžuolus senolius užgožiančių jaunų medžių šalinimas. Nors šviesinimas iš pirmo žvilgsnio ir gali pasirodyti drastiška priemonė, tačiau ji yra būtina, siekiant užtikrinti senųjų ąžuolų sveikatą bei ilgaamžiškumą. Į senų ąžuolų lają sparčiai įaugančios jaunos drebulės, klevai, skroblai ir kiti medžiai mechaniškai pažeidžia senų ąžuolų šakas bei užgožia saulės šviesą. Tai lemia ąžuolų šakų praradimą ir lajos deformacijas. Šviesą užstojantys medžiai kertami stengiantis nepakenkti saugomo medžio šaknynui - nenaudojama jokia sunki arba vibruojanti gruntą technika. Sumažinus konkurenciją dėl vietos ir saulės šviesos, senieji ąžuolai dar ilgai gyvuos ir džiugins žmones bei tarnaus kaip buveinė kitoms gyvūnų, grybų ir augalų rūšims.


Medžių senolių polajo šviesinimas daug aistrų kelianti priemonė. Kaip nusprendžiama, kuriuos jaunus medžius šalinti? Kodėl greta augantis medžių jaunimas kenkia senoliams? Kam apskritai saugome senolius medžius? Klipe pateikiame svarbiausius, bet ne lengvus atsakymus:


Iki XX a. Vidurio Kauno ąžuolynas buvo ganomas ir gerokai retesnis, šviesesnis nei šiuo metu. Dėl to daugelis ąžuolų yra suformavę plačias lajas, turi į šonus išsišakojusias šakas. Į jas įaugantys jauni medžiai sukelia senų medžių šakų nudžiūvimą, blogina senųjų medžių būklę. Todėl jaunų medžių šalinimas yra svarbi priemonė, norint užtikrinti gerą senųjų ąžuolų būklę. Pirmasis šviesinimo darbų etapas buvo atliktas 2020 m rudenį ir jau šią vasarą buvo galima pastebėti teigiamą didesnio šviesos kiekio ąžuolams poveikį - naujas iš miegančių pumpurų išaugančias šakeles.


Atliekant polajo šviesinimą, ypatingas dėmesys skiriamas su medžiais senoliais dirbančių arboristų kvalifikacijai. Tik patyrę ekspertai, Europos arboristikos tarybos (EAC), Tarptautinės arboristikos draugijos (ISA) ar VetCert sertifikatus ir ilgą darbo patirtį turintys arboristai gali objektyviai nustatyti kiekvieno medžio senolio specifinius poreikius. Remiantis jų rekomendacijomis, atrenkami ir pašalinami jauni medžiai, darantys didžiausią žalą senoliams ąžuolams.


Reguliariai atliekami šviesinimo ir priežiūros darbai, tikime, prailgins medžių senolių gyvavimo amžių dar ne vienu šimtu metų.





bottom of page